Stemple i matryce do tłoczenia

Stemple i matryce do tłoczenia wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej używane są w procesach tłoczenia aluminium, formowania rurek oraz przewodów. Tłoczniki z węglika spiekanego mogą być wykonane ze stali narzędziowych, węglika spiekanego lub w formie łączącej oba te materiały. W takim przypadku element roboczy wykonany jest w postaci wkładki z węglika spiekanego w stalowej oprawie. Takie rozwiązanie jest dobrą alternatywą do tłoczników monolitycznych ze stali lub węglika, ponieważ pozwala wykorzystać zalety węglika spiekanego w formie bardziej ekonomicznej. Stemple tłoczące, rdzenie i trzpienie wykorzystywane w procesie tłoczenia również mogą być wykonywane w ten sposób.

Matryce i stemple tłoczące muszą zachować bardzo ciasne tolerancje wymiarowe. Zwykle wymagana jest też polerowana powierzchnia robocza, aby nie uszkodzić materiału obrabianego. Dzięki wysokiej twardości węglik spiekany nadaje się do polerowania dużo lepiej niż stal. Dlatego narzędzia do tłoczenia z węglikiem spiekanym są powszechnie stosowane w przemyśle automotive, m.in. przy formowaniu rurek i przewodów aluminiowych.

Na tłoczniki, matryce i stemple do tłoczenia wykorzystuje się węgliki o średniej wielkości ziarna. Są to gatunki pośrednie, oferujące kompromis pomiędzy odpornością na ścieranie oraz udarnością. Narzędzia tłoczące z węglików spiekanych, podobne jak narzędzia stalowe, można również pokrywać warstwami trudnościeralnymi PVD. Dzięki temu można jeszcze bardziej poprawić ich żywotność oraz obniżyć współczynnik tarcia.